Lankomiausios vietovės.
TBILISIS
Tbilisis yra Gruzijos sostinė, o taip pat ir didžiausias šalies miestas, kuriame gyvena apie 1,5 mln. gyventojų. Tbilisis – daugiakultūris istorinis miestas, jungiantis Europos ir Azijos žemynus. Skaičiuojamą, kad per savo istoriją miestas buvo sugriautas ir atstatytas kone 30 kartų.
MTSCHETA
Mtskheta – tai senovinė Gruzijos sostinė, įsikūrusi ties Aragvio ir Kuros upių santaka, ir šventa vieta kiekvienam gruzinui. Tai kartu yra ir šalies religinis centras, mat čia dar 4 amžiuje krikščionybė buvo paskelbta Gruzijos valstybine religija. Nuo 1994 m. Mtskhetos istoriniai pastatai yra saugomi Unesco.
MESTIJA
Mestija yra kalnų regiono Svanetijos sostinė, turinti apie 3000 gyventojų. Mestija miestelis įsikūręs Mestiačala ir Mulchra upių santakoje ir iš visų pusių apsuptas kalnų. Mestiją iš pietų supa Zuruldi kalnagūbris, iš rytų – Banguriani kalnų masyvas, iš šiaurės – Cchakvzagari kalnas, į vakarus atsiveria panorama į Laila viršūnę. Todėl klimatas čia drėgnas, su šaltomis žiemomis ir trumpomis vasaromis.
TUSHETI
Tušeti yra regionas, kurį tiesiog būtina pamatyti keliaujant po Gruziją. Tai neįtikėtinai gražus, beveik nežinomas ir civilizacijos nepaliestas regionas, kuris driekiasi šiaurinio Kaukazo kalnų šlaitu ir ribojasi su Dagestanu bei Čečėnija. Tušeti turistams yra pasiekiamas tik šiltuoju metų laiku (nuo gegužės ar liepos iki rugsėjo ar spalio).
SIGHNAGHI
Signagis – išpuoselėtas romantiškas vyno miestelis, įsikūręs Gruzijos rytuose, iš kurio atsiveria nuostabus kalnų vaizdas. Tai gynybine siena apjuostas miestelis stūksantis ant didelės kalvos priešais plačias debesų glostomas vynuogynų lygumas. Nuo visos Gruzijos vaizdų ši gyvenvietė išsiskiria savo itališku stiliumi, raudonais čerpiniais stogais, restauruotais pastatų fasadais.
Neoficialiai Signagis vadinamas Kachetijos regiono sostine, taip pat meilės miestu, kadangi čia santuokos rūmai dirba visą parą. Signagis be abejo garsėja savo vynu, kilimais ir šašlykais Mcvadi. Šalia šio miestelio verta aplankyti Bodbe moterų vienuolyną ir Šventosios Ninos šaltinius.
GUDAURI
Gudauri – vienas populiariausių kalnų slidinėjimo kurortų Kaukaze. Maždaug 120 kilometrų nuo Tbilisio nutolęs kalnų kurortas įsikūręs maždaug 2000 metrų aukštyje. Nors savo trasų skaičiumi bei paslaugų kokybe svarbiausias šalies slidinėjimo kurortas neprilygsta Vakarų Europos kurortams, čia pabuvoję užsienio turistai neretai sugrįžta. Bene labiausiai kurorte besilankantys slidininkai vertina erdvės platybių pojūtį, kurį sukuria Kaukazo kalnų landšaftas bei vietos gyventojų svetingumą.
Gudauri taip pat stebina nuostabiu kraštovaizdžiu, ant uolų stūksančiomis cerkvėmis, kuriose kadaise Dievo pagalbos prašydavo už savo nepriklausomybę su persais ar rusais kovojantys gruzinų kariai, ir jaudulį keliančiais serpantinais – keliaujant po apylinkes nesinori praleisti nei vienos grožybės.
BATUMI
Batumis įsikūręs šalies pietvakarinėje dalyje, ant Juodosios jūros kranto, Adžarijos regione. Miestas daugeliui yra žinomas savo botanikos sodu, bei 16 km ilgio palei jūrą nusidriekiančiu bulvaru.
Tai buvusi senovės graikų kolonija, jų kalba reiškianti „gilųjį uostą“. Šiandien tai pagrindinis Gruzijos uostas. Mieste yra ir vienas iš trijų tarptautinių šalies oro uostų. Batumi miestas dažnai vadinamas antrąją Gruzijos sostine.
Batumis lankytojus vilioja ne tik unikalia, kalnais apsupta pakrante, kurioje vyrauja švelnus klimatas, bet ir nenuilstančiu naktiniu gyvenimu. Ypatingas ir unikalus jūros ir kalnų oro derinys viena iš priežaščių, kodėl Gruzijoje, palyginus su pasauliniu vidurkiu, gyvena net dvigubai daugiau šimtamečių.
Batumis taip pat yra svarbus mokslo bei švietimo centras. Čia veikia Gruzijos Mokslų akademijos centras, universitetas, jūrų ir policijos akademijos, keli institutai, konservatorija. Mieste įsikūręs Adžarijos muziejus, delfinariumas, operos ir baleto, dramos teatrai, cirkas. Šiauriau miesto yra dar keli kurortai – Machindžauri, Čakvi, Cichisdziri, Kobuletis, piečiau – antikinio miesto Apsaro tvirtovės muziejus, rezervatas.
BORJOMI
Tai nuostabus miestelis žaliuojančių kalnų apsuptyje. Čia visada ramu, tylu ir sveikas oras bei mineralinio vandens versmės ir baseinai. Tiesa, šiltas ir negazuotas, bet tiesiai iš gręžinio bėgantis, „Borjomi“ įtiks ne kiekvienam, tačiau paragauti verta. Mat tai labai sveika ir taip jau kalbama toli gražu ne pirmą šimtmetį.
Istorikų ir archeologų manymu, senovėje žmonės Boržomio šaltinių vandenį ne tik gerdavo, bet ir naudojo gydomosioms vonioms. Šį faktą patvirtina kasinėjimų metu rastos akmeninės vonios, pastatytos pirmajame tūkstantmetyje prieš mūsų erą.
Nors Kaukazo regione randama įvairių rūšių mineralinio vandens, tačiau nė vieno jų sudėtis neprilygsta “Borjomi”. Nuo XIX a. pradžios apie jo išskirtines savybes parašyta daugiau nei 100 mokslinių darbų, atlikta įvairiausių tyrimų.
Pačiame Boržomyje daug linksmybių ar aktyvių pramogų neaptiksite. Pagrindinė pasivaikščiojimo vieta – parkas, kuriame mineralinio vandens versmės, baseinai, vaikų atrakcionai, nuostabi gamta ir galimybė lyniniu keltuvu pakilti ant kalno, kur atsiveria vaizdingi horizontai. Taip pat žavi carinės Rusijos laikais statytos vilos, įdomūs architektūriniai sprendimai, veržlios, kaip ir gruziniška dvasia, upės.
CHEVSURETI
Chevsureti (“slėnių šalis”) – istorinė provincija šiaurinėje Gruzijos dalyje abiejuose Didžiojo Kaukazo kalnagūbrio šlaituose, pasienyje su Čečėnija. Chevsuretija kaip atskiras kraštas atsirado XV a., kai suskilo Pchovijos regionas, iš kurio ir susidarė Pšavija ir Chevsuretija. Chevsuretiją sudaro mažų upių – Ardočio, Šatilio, Archočio ir Aragvio slėniai. Didžiausi traukos centrai yra Barisachas ir Šatilis.
KAZBEGI
Į Kazbegi kaimelį veda nuo Tbilisio iki pat Rusijos sienos vedantis gruzinų karo kelias. Tai maršrutas, kurio Gruzijoje praleisti nevalia. Apie 150 km kelias vingiuoja per pačius Kaukazo kalnus, todėl šis maršrutas patiks ekstremalių pojūčių ir aukščio mėgėjams. Vykstant į Kazbegi jaudulį kelia siauri kalnų keliukai ir kalnų skardžiai, kuriuos gruzinų vairuotojai įveikia su džigitiška drąsa ir meistriškumu.
UREKI
Ureki – kurortinis miestelis prie Juodosios jūros ir Supsa upės žiočių. Miestelis yra ant pat jūros kranto, tai unikalaus klimato kurortas. Ureki paplūdymiai garsėja unikaliu magnetiniu (beveik juodu) smeliu, turinčiu gydomųjų savybių. Gydomosios magnetinio smėlio savybės buvo žinomos nuo senovės. Šį gydymo magnetiniais laukais metodą taikydavo senovės egiptiečiai, graikai, Indijos jogai. Dabartinėje medicinoje tai vadinama – Magnetoterapija, kuri plačiai naudojama visame pasaulyje.
Ureki kurorte lankosi žmonės iš viso pasaulio ne tik norėdami pailsėti, bet ir pasigydyti aukštą kraujospūdį, nervų sistemos sutrikimus, atsistatyti po poinfarkinės būsenos.
SAIRME
Sairme – balneologinis kurortas Mescheti kalnagūbrio šiauriniuose šlaituose, Cablarisckali upės tarpeklyje, 950 m aukštyje, apie 53 km nuo Kutaisio. Gruzijoje kurortas žinomas savo mineraliniu vandeniu “Sairme”, kurį galima rasti parduotuvėse. Į Sairme atvažiuojama kvėpuoti kalnų oru, vaikščioti kalnų miškais, gerti mineralinį vandenį ir maudytis mineralinio vandens voniose.
Kurortas yra miškingame tarpeklyje, o kelias kurorte eina dideliu lanku. Čia prie upės stovi viešbučiai, įrengtas parkas. Palei upę yra dideli, gerai pastebimi, sunumeruoti mineralinio vandens paviljonai. Manoma, kad 1 šaltinio vanduo gydo inkstų ligas, mažina inkstų akmenis. 3-čias vanduo gydo šlapimtakių ligas, opas, gastritą ir kolitą. 2 ir 4 vandenys padeda nuo virškinimo ligų. Kurorte taip aat yra poliklinika, kurioje dėl vandenų vartojimo galima pasikonsultuoti su gydytojais.
Keliaujant pasroviui – mineralinio vandens pilstymo gamykla, o už keletos kilometrų – mineralinės vonios ir atviri baseinai. Sairme sąlyginai nebrangu. Kurorte gana prabangūs, malonaus dizaino, restoranai. Kainos čia kurortinės, bet ne per didelės ir, žinoma, nemokamas mineralinis vanduo.
TSKALTUBO
Tskaltubo kurortas yra vakarinėje Gruzijos dalyje. Kurortas yra apie 12 km nuo „antrosios“ Gruzijos sostinės Kutaisio ir apie 100 km iki Juodosios jūros. Iki Kutaisio skrenda tiesioginiai lėktuvai, todėl susisiekimas itin patogus.
Gydomasis kurortas garsėja unikaliu mineraliniu vandeniu neturinčiu analogų nei Azijoje nei Europoje. Tskaltubo kurortas buvo labai populiarus Sovietų Sąjungos laikotarpiu. Per metus atvykdavo apie 125 tūkst. lankytojų. Šiuo metu lankytojų srautas šiek tiek sumažėjęs, tačiau ir dabar nuostabus subtropinis klimatas, turtinga gamta ir nepaprastos sudėties terminio mineralinio vandens versmės traukte traukia turistus iš įvairių pasaulio šalių.
Tskaltubos mineralinio vandens sudėtis yra mokslininkų galvosūkis iki šių dienų. Mokslininkai nesupranta, kaip gamtoje galėjo susiformuoti tokios sudėties mineralinis vanduo. Jame yra ištirpusios radono, azoto, argono, helio dujos. Tskaltubos vandens unikalumas tame, kad šių medžiagų kiekis yra mažesnis, negu nustatytos minimalios normos, kurios gali būti vandenyje.
Terminio vandens temperatūra beveik atitinka žmogaus temperatūrą (+33 – 35 ᵒC). Vanduo iš gręžinių keliauja tiesiai į sanatorijų vonias, todėl nepraranda savo savybių ir puikiai tinka gydyti įvairias stuburo, širdies ir kraujagyslių, nervų sistemos, odos ligas.
+37065901113
vingaudas@hotmail.com